startup-photos

Web sitenizde, müşterilerin aradığı temel soruların cevaplarının olması gerekir. Bu cevaplar bazen yazılı olarak, bazen grafik şeklinde temsil edilebilir. Web sitenizin cevap vermesi gereken 10 soruyu sizin için derledik. Kalem ve kâğıdınız hazırsa başlayabiliriz.

1- Siz Kimsiniz Ve Ürününüz Nedir?

Bu tartışmasız web sitenizde cevabı olduğundan emin olmanız gereken en önemli şeydir. Ürününüz nedir? Eğer bu belli değilse, büyük olasılıkla ziyaretçileriniz sayfanızı hemen kapatacaktır. Ürününüzün ne olduğunu ve ne yaptığınızı açık bir şekilde anlatmalısınız.

Nasıl mı?

  • Logo: Sitede belirgin bir yerde işin adının ve logosunun olması gerekir.
  • Ürün: Bu iki adımlı bir stratejidir. İlk olarak, ürünü açıklamak için metin kullanmak gerekecektir. “Bu ürün bu tür ürünleri sunuyor.” gibi. İkinci olarak, ürünün görüntüleri ile hikâyesini anlatmak gerekir. Ürününüzün gerçek hayattan örneklerle güzel, belirgin ve çekici fotoğrafları olmalıdır.

Ziyaretçilere sitede vakit geçirdikleri sürece hatırlatmalar yapın. Farklı sayfalara satın al/abone ol/hediye et gibi butonlar ekleyin ve sıkça ürünün tanıtımını yapın.

2- Neden Sizin Ürününüz?

Müşterilerinizin sizin ürünlerinizi satın almalarının sebebi değer önermenizdir. Ürünü öyle bir şekilde sunmalısınız ki müşteride bir ihtiyaç veya istek duygusu uyandırmalıdır. Değer önermenizi birçok farklı şekilde sitenize entegre edebilirsiniz. Birincisi ürünün hemen yanına o ürünün sunduğu değer önermelerini sıralayabilirsiniz. İkincisi SSS, hakkımızda ve diğer bölümlerinde de değer önermenizi göz önünde bulundurmalısınız. Değer önermenizi ne kadar iyi bir şekilde kullandığınızı göstermeniz müşterilerde güven duygusu uyandırır. İşinizi ne kadar iyi yaptığınızı anlatırken kullandığınız dilin akıcı olmasına dikkat etmeyi unutmayın

3- Fiyatı Ne Olmalı?

Fiyat konusunda çok dikkatli olmalısınız çünkü ürünün fiyat skalası müşterilerin satın alma davranışlarını büyük ölçüde etkiler. Ayrıca müşterilerin ürünlerinizi gönül rahatlığıyla satın alabilmelerini sağlamak için şu tavsiyelere göz atın:

  • Renkler duyguları etkiler. Web sitenizde ürün ve ödeme sayfasında doğru renkler kullanarak müşterilerin daha rahat (turuncu), güvenli (mavi) ya da huzurlu ve sağlıklı (yeşil) hissetmesini sağlayabilirsiniz.

İndirimleri ve ürünün müşteriye olan faydalarını vurgulayın. Örneğin, yüzdelik bir indirimi veya ürünün yanındaki hediyeyi ödeme sayfasında vurgularsanız müşteri satın alma işlemini daha güvenli tamamlar.

4- Ürünü nasıl satın alabilirim?

Müşterileriniz, ürünü beğenip satın almaya karar verdiğinde sayfada satın al butonunu kolayca bulması gerekir. Ürün ve satın alma sayfasında butonlar kalın ve dikkat çekici olmalıdır. Aynı zamanda buton üzerindeki yazılar insanları harekete geçirebilmeli, örneğin “Hemen satın al”.

5- Beklentilerim ne olmalı?

Memnun olma duygusu beklentilerle doğrudan alakalıdır. Eğer müşterinin beklentileri karşılanırsa, ürünlerinizden memnun kalacaktır ve bu memnuniyetini arkadaşlarıyla, ailesiyle paylaşacaktır.

Beklenti konusunda gerçekçi olmalısınız. Ürünün müşteriye nasıl bir fayda sunduğunu güzel bir biçimde, abartıya kaçmadan açıklayın. Beklentileri yüksek tutmak sizin faydanıza olmayacaktır. Bu konuda şu tavsiyeleri uygulayın:

  • Gerçekçi ve net bir şekilde ürünü açıklayın (hem metin hem görseller ile)
  • Kargo gönderim zamanını ve diğer ayrıntıları paylaşın

Ürününüzü satın almış ve deneyimlemiş birisinin o anki fotoğraflarını paylaşın. Mutlu bir müşteri fotoğrafı sizin için artı olacaktır.

6- Diğer insanlar ne düşünüyor?

Word of mouth, yani ağızdan ağıza pazarlama en önemli müşteri edinme yoludur. İnsanlar genellikle diğer insanların ürün ile ilgili yaptığı yorumları önemserler ve merak ederler. Bu yüzden web sitenizde müşteri/kullanıcı yorumlarını göstermelisiniz. Yorum yapanların gerçek kişiler olduğundan emin olun. Bunun için sosyal medya hesaplarını ve buralardaki profil fotoğraflarını kullanabilirsiniz.

7- Ürün ne zaman elime ulaşacak?

Abonelik servisleri birçok kişi için alışılmamış, yeni bir konsept. Bu sebeple özellikle gönderim tarihleri konusunda oldukça net olmalısınız. Gönderim bilgileri ödeme sayfasında, ürün sayfasında ve sık sorulan sorularda mutlaka bulunmalıdır. Kargoya veriliş tarihi, gönderim süresi ve kargo güvenilirliği gibi konulara da değinmeyi unutmayın.

8- Size nasıl ulaşabilirim?

Söz konusu online mağaza olunca, müşterilerinizle kolay iletişim sağlamanız büyük bir artı olur. İletişim formunuzu sayfanın altına koymayın. Sayfanızda bir chat kutusu bulundurabilir ve hatta insanları konuşmaya teşvik edebilirsiniz. Örneğin, “Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?” gibi.

9- Nasıl iptal ederim?

Çoğu kişi aboneliğini nasıl iptal edebileceğini bilmek ister. Üstelik bunun oldukça kolay olmasını bekler. İptal için uzun bir form veya anket doldurmak insanları korkutur. Bu sebeple iptal ve iade poliçenizi net ve basit tutmalısınız. Böylece müşterilerinizin güven duygusunu pekiştirmiş olursunuz.

10- Referanslarınız nelerdir?

Güven konusunda, özellikle niş pazarlarda, referanslar büyük rol oynar. Eğer belli bir ürün kalitesi veya önemli bir parametre sunuyorsanız bunu listelemelisiniz ki müşterileriniz gerçekçi bulsun. Bunu kısa bir Hakkımızda yazısıyla, çalışanları da ekleyerek sağlayabilirsiniz. Markanızın altında gerçek bir hikâye sunarsanız müşterilerinizde yakınlık hissi uyandırabilirsiniz.

Bu soruların cevaplarını en hızlı şekilde sitenizde hazır hale getirmek ve kutu abonelik e-ticaret sisteminizi başlatmak için hemen startsub.com adresine girip e-postanı bırakman yeterli.

1 Comment

  1. e-ticaret sitesi açarak kendi işini kurmak isteyen arkadaşların mutlaka bu makaleyi okuması gerekli.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat