Dünyanın ve faaliyet gösterdikleri endüstrinin tarihini değiştirmiş isimlerin birikimi ve vizyonu sahip oldukları servetten daha fazlasına karşılık gelir. Bu isimler servetleri konusunda farklı tasarruflara gitseler de bilgeliklerini paylaşmak noktasında son derece cömerttirler ve siz de bu bilgelikten faydalanabilirsiniz. İşletmenizin ölçeğinden bağımsız olarak yönetim icranızı en üst seviyede tutmak istiyorsanız Steve Jobs, Bill Gates ve Richard Branson’ın sizin için derlediğimiz yöntemlerine bakabilirsiniz.

Odaklanmak, odaklanmak ve odaklanmak

Steve Jobs ile çalışma şansına sahip olmuşların deneyimleri, Jobs’ın her şeyden çok odaklanmayı ve sadeliği öncelediğini gösteriyor. 1997 yılında Apple’a döndükten birkaç hafta sonra Jobs kesin bir dille çalışanlarına Apple’ın sadece dört ürün için çalışacağını bildirir. Sadece dört ürün üzerine odaklanmak, hem şirketin enerjisini en üst düzeyde değerlendirmeyi sağladı hem de ürün gamının başarısız denemelerle dolmasının önüne geçti. Odaklanmak Steve Jobs’ın felsefesinde çok önemli bir yer tutuyor.

Hesaplanmış risk almak

Bill Gates’in kariyeri düşünüldüğünde kendisi için yapılabilecek en isabetli yorumlardan birisi de temkinli olması ancak Gates, temkinli olmakla korkaklık arasındaki ince çizgiyi çok kesin şekilde çizenlerden. Kendisi, hesaplanmış riskler almayı kariyerinin başında başarmış bir isim. Harvard’da öğrenci olduğu yıllarda Gates, MITS Altair 8800 bilgisayarından haberdar olur. Şirkete yazmamış olduğu hâlde bu bilgisayar için bir program yazdığını bildirir. Şirketin ilgisini çektikten sonra çocukluk arkadaşı ile okuldan mazeret izni alır ve program dilini hazırlarlar. Gates, okulu bırakabilir ya da yapamayacağı bir işin altına girebilirdi. Ancak bunun yerine riski hesaplayıp yola böyle çıkmayı denedi. Sonuç? Programın kullanım hakkı karşılığında MITS tarafından verilmiş 3000 dolar ve telif hakları.

Yeni ve bağımsız olmak

Richard Branson gerçek anlamıyla nevi şahsına münhasır bir isim. Ünlü milyarderin geldiği noktada özgünlüğünün payı çok büyük. Branson kendi ifadesi ile takip edecek kimse, taklit edilecek hiçbir şey olmadığını söylüyor. Hangi işi yapıyor olursanız olun kimseyi taklit etmek ya da takip etmek zorunda değilsiniz. Birinin gölgesi olarak başarı hikâyenizi yazamazsınız. Bu nedenle işinizde yeni ve bağımsız olmalısınız.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat