Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız abonelik modeli dünyada milyar dolarlık bir çok yeni şirket yaratırken, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için de yepyeni bir heyecan oldu.

4 seneden kısa bir sürede 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan Dollar Shave Club abonelik pazarının büyümesinde oldukça etkili oldu. Bilmeyenler için Dollar Shave Club erkeklere aylık olarak tıraş malzemeleri gönderen bir  e-ticaret sitesi. Bir kere kayıt oluyorsunuz ve her ay aynı gün siparişiniz kapınıza geliyor.

 

Abonelik e-ticaret sistemi de bu şekilde çalışıyor. Bir ürün veya hizmet için kayıt olduktan sonra her ay o ürünler size teslim ediliyor, tâ ki siz iptal edene kadar.

Özellikle bebek bezi, tıraş seti, giyim, hediyelik eşya, hobi, yiyecek-içecek gibi sektörlerde abonelik sistemi harika işliyor. Müşteri edinme maliyetini her defasında ödemektense, bir müşteriye satış gerçekleştirdikten sonra, her ay aynı ödemeyi almaya devam ediyorsunuz. Böylece müşteri başı gelir artmış oluyor ve müşteriniz kolay kolay başka bir alternatife geçiş yapmıyor.

Bu yazıda başarılı abonelik siteleri hakkında bilgi verdikten sonra, avantajlarından bahsedeceğiz ve sonrasında ise siz nasıl abonelik e-ticaret modeliyle gelir elde etmeye başlayabilirsinizi tartışacağız.

Popüler Abonelik Siteleri

Bark Box

Köpeklere aylık farklı oyuncaklar gönderen bu site, her ayın 15’inde, 19 dolar gibi bir fiyata köpeğinizin yeni oyuncaklarını kutu abonelik olarak kapınıza kadar getiriyor.

Graze

Diyettesiniz ve atıştırmalıklar konusunda hassas mısınız? Graze icabına bakar. 100’ün üzerinde atıştırmalıktan beğendiklerinizi seçiyorsunuz ve Graze size ayda 14 dolara gönderen bir abonelik kutusu.

Birchbox

Kadınların makyaj malzemesi problemine çözüm getiren Birchbox, aylık kadın bakım kutunuzu kapınıza kadar gönderiyor. Hem de 10 dolar gibi düşük bir fiyata. Bir başlayan bırakamıyor tabii ki.

Sock Fancy

Giydiğiniz çoraplardan sıkıldınız mı? Her ay çorap alışverişine çıkmak istemiyor musunuz? O zaman Sock Fancy’e kayıt olun, her ay yepyeni çoraplarınız gelsin 🙂

Gelelim güzel ülkemize…

Türkiye’de de abonelik e-ticareti git gide gelişiyor. İlk uyum sağlayan şirketler yol almaya başladı bile.

Chado

Bir çayseverseniz ve hep aynı çayları içmekten sıkıldıysanız, Chado sizin için ideal. Her ay size üç farklı çay, bilgi kartları, demleme filtreleriyle birlikte şirin bir kutuda gönderilir. Chado çok çabuk beğeni topladı. Şu an abone sayısı 500’e yakın!

Hanabox

Hanabox her ay bir kutu içerisinde çeşitli çiçekler göndererek, bu çiçekleri evde kendi aranjmanınızı oluşturmanızı sağlıyor. Hem masanızı süsleyecek çiçekleriniz oluyor, hem de kendinize yepyeni bir hobi yaratmış oluyorsunuz.

Neden Abonelik Modeli?

Abonelik modeliyle nasıl işe başlayacağınızdan bahsetmeden önce neden abonelik modeli sorusuna cevap verelim.

1. Satış başı daha çok gelir

Örneğin bir e-ticaret sitesisiniz ve tıraş malzemeleri satıyorsunuz. Sizden birisinin alışveriş yapması için, SEO, Adwords gibi pazarlama kanallarına başvurmanız gerekiyor. Yani kullanıcı için bir ücret ödüyorsunuz.

İlk alışverişten sonra ikinci alışveriş için aynı süreçlerden geçmeniz ve belli bir masraf daha yapmanız gerekiyor (retargeting, e-mailing gibi). Fakat aylık tıraş malzemeleri aboneliği satıyor olsaydınız bu durum değişirdi. Yeni müşterileriniz her ay size otomatik olarak ödeme yapacaklardı.

2. Stok rahatlığı

Her ay sattığınız abonelik sayısı ve malzeme belli olduğu için stokları ona göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin, her ay 100 kişiye çorap kutusu gönderiyorsanız ve 3 çorap gidiyorsa bir kutuda, her ay 300 çorap toptan sipariş edebilir veya ona göre stoklayabilirsiniz.

Klasik e-ticarette ise hangi ürünün ne zaman satacağı belli olmadığı için, stok konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemel.

3. Erken başlama avantajı

Her ne kadar Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde bu model doymaya başladıysa da, Türkiye’de yeni gelişen bir alan ve doyuma ulaşmasına daha çok uzun süre var. İlk başlayan kişiler bu avantajı daha rahat kullanabileceklerdir.

4. Düşük bütçeyle kurulabilecek bir iş

Halihazırda bir siteniz varsa, hızlıca ürünlerinizden bir abonelik sistemi oluşturabilirsiniz. Yoksa bile, stok tutmadan, herhangi bir ürünü satarak başlayabilirsiniz. Cratejoy isimli site size bolca fikir verecektir.

Abonelikli E-ticaret Sistemine Nasıl Başlayabilirim?

Şanslıyız ki bu konuda Startsub isimli bir Türk e-ticaret sistemi var.

Startsub abonelikli e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için web sitesi, ödeme sistemi ve pazarlama desteği sağlıyor. Size sadece işinizi kurmak kalıyor.

Şimdiye kadar Chado, Hanabox, Kahve.com gibi büyük sitelerin yanında, Bezimgelsin.com, Galantorro.com gibi girişimlere de ev sahipliği yapan Startsub Türkiye’de abonelikli e-ticarete başlamak için en kolay yol.

Eğer abonelik sistemi hakkında daha çok bilgi almak isterseniz, Startsub ekibi ile tanışmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:1 Comment

  1. Harika fikirleri bu güzel makale ile bizlere ulaştırdınız, teşekkürler.

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat