Abonelik e-ticaret işini yaparken göz önünde bulundurman gereken, Anahtar Performans Göstergeleri başta olmak üzere birçok unsur var. Peki en temel Anahtar Performans Göstergeleri neler? Abonelikli ticaret işine başlarken aşağıdaki en temel Anahtar Performans Göstergeleriyle ilgili sorulara cevap verebilmen gerekiyor.

1. Faturalandırma ve sevkiyat takvimi nedir?

Aboneliklerin, yani kutu gönderimlerinin tarihini onlar mı seçiyor yoksa ayın belirli bir tarihine göre mi belirledin? Müşterilerin ürünlerini alırken bu konuyu onlar için netleştirmelisin.

Örneğin, faturalandırmayı her ayın 5’inde, kargo gönderimlerini her ayın 10’u ila 15’i arasında yapılacak şekilde belirleyebilirsin.

2. Müşterilerin bu deneyimden beklentileri nelerdir?

Bu ürünün senin normalde sattığın üründen farkı ne? Denenmesi için müşterilerine ürününün küçük versiyonlarını numune olarak verebiliyor musun? Yeni değer önermen ne?

Örneğin, abonelikli işinde taze, organik ve seçkin sebzeler satabilir, her ay kutuya ekleyeceğin sürpriz bir sebzeyle abonelerini şaşırtabilirsin. Bu durumda değer önermen, müşterilerini organik ve sağlıklı ürünlerle buluşturmak olur.

3. Müşteri Hizmetleri kanalını otomatik hale getirebiliyor muyum?

Abonelikleri yönetebilecek ve yeni istekleri yerine getirebilecek kapasitede misin?

Abonelerinin isteklerini dikkate alarak onların memnuniyetini ve bağlılığını büyük oranda arttırabilirsin. Bu yüzden Abonelikli ticaret işini yaparken müşteri hizmetleri kanalın oldukça güçlü olmalı.

Abonelik kutuları için, yukarıda da bazılarından bahsettiğim Anahtar Performans Göstergelerini kullanman tavsiye ediliyor. Kısa bir süre içinde, abonelikli modelleri var olan iş modeline entegre etmenin ya da yeni bir abonelikli iş modeli kurmanın kazançlı bir atılım olacağını fark edeceksin.
Kendi Abonelikli işini 15 dakikada kurmak ve kutu abonelik hakkında bilgi almak için Startsub.com‘a e-posta adresini bırakman yeterli!

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat