Müşteri deneyimi, iş dünyasında en sık duyduğumuz terimlerden biri. Özetle, müşterilerin markayla temas ettiği tüm süreci ve sonrasında markaya atfettiği değeri ifade eden müşteri deneyimi; şirketinizin sunduğu hizmetten sattığı ürüne, websitesinde kullandığı dilden satış süreci yönetimine tüm adımların sonucunda oluşur.

 

Pek çok şirket iş dünyasında yükselmenin sırrının müşteri deneyimini odağa almak olduğunu düşünüyor. Amazon ise önermenin doğruluğunu kanıtlayan en başarılı somut örneklerden. Eğer siz de müşteri deneyimini iyileştirme çabasındaysanız, bu üç adımı mutlaka takip edin:

 

  1. Değerlendirme ve tespit yapın

Şirketinizin sunduğu müşteri deneyimini iyileştirmek için yapmanız gereken ilk şey durum tespiti. Halihazırda sağladığınız deneyim müşterilerinizi ne kadar mutlu ediyor, deneyimler birbiriyle çelişiyor mu yoksa uyumlu mu? Doğru araçlarla bu durumları ölçümlemeli ve sonrasında analizini yapmalısınız.

 

  1. Hedef belirleyin ve strateji geliştirin
    Durum tespitinden sonraki adım müşteri deneyiminde ulaşmayı arzu ettiğiniz hedefleri belirlemek. Amacınız kusursuz ürünler sunmak mı, potansiyel müşterilerinizin her sorusunu yanıtlamak mı, müşterinizin düzenli satın alım yapmasını sağlamak mı? Bu soruların yanıtını netbir şekilde belirledikten sonra ulaşmak için doğru stratejiyi geliştirin.

 

  1. Güvenilir çalışanlar edinin
    Müşteri deneyiminin en önemli parçalarından biri olan iletişimi doğru sağlamanın yolu çalışma arkadaşlarınızı doğru seçmekten geçiyor. Çalışanlarınızın şirketi temsil ettiğini unutmayın. Herkesin müşteri deneyimini ve stratejilerinizi iyi anladığından ve uygulamaya koyduğundan emin olun.

 

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat